Komańcza otwarta przez cały rok!

2019-10-25

Projekt modernizacji czarnego szlaku biegnącego z Rzepedzi przez Prełuki, Duszatyn, Smolnik do Zubeńska został powzięty z uwagi na potrzebę zmiany jego przebiegu oraz wymiany elementów drewnianych. Wyznakowany kilka lat temu szlak prowadził w dwóch miejscach po torach nieczynnej dzisiaj bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej. Zmiana przebiegu i przeniesienie w całości szlaku na leśną drogę szutrową prowadzącą wzdłuż linii kolejowej zapewni w przyszłości bezpieczne poruszanie się po torowisku drezyn rowerowych i pociągów (o co walczymy od wielu lat) A wymiana starych tablic informacyjnych oraz ustawienie nowych pozwoli lepiej zorientować się w terenie i poznać wszystkie ciekawe miejsca do których łatwo ze szlaku zboczyć. Przedstawimy Państwu dla ułatwienia wszystkie ważne punkty tego szlaku zaczynając od pierwszego przystanku…

Przy słupku informacyjnym z numerem 3 nasz szlak łączy się ze szlakiem czerwonym, który z tego miejsca prowadzi dalej przez Duszatyn na stoki Chryszczatej i Jeziorek Duszatyńskich lub w przeciwnym kierunku do Komańczy. W tym miejscu przekraczamy także granicę geograficzną, która dzieli Karpaty na Wschodnie i Zachodnie. Wiecej informacji na ten temat znajdziecie z publikacji pt.: „W sercu Karpat”

Z kolejnego punktu na szlaku, przy słupku z numerem 5 roztacza się piękny widok na Łukowy Most Kolejki Wąskotorowej, do którego można zejść ścieżką od drogowskazu kierującego na Kaskadę na Osławie.

Słupek z numerem 6 stoi w miejscu, gdzie droga odchodzi w kierunku dawnej wsi Mików. Ledwie 2 ,4 km dzielą nas od miejsca, gdzie położony jest stary cmentarz po łemkowskiej wsi. Tutaj także biegła wdłuż strumienia Mikowego w głąb doliny odnoga kolejki wąskotorowej ułożona na krótki czas, po to by łatwiej pozyskiwać drewno z zalesionych stoków doliny potoku. Dzisiaj pozostał po niej ledwie widoczny ślad nasypu i nieliczne mostki.

We wsi Smolnik zachowała się tradycyjna zabudowa drewniana. Możecie tu przystanąć by skosztować ziołowych rozmaitości i nalewek u Bogdana ze Smolnika (Słupek nr 7) lub najeść się do syta w sezonie w Zagrodzie Chryszczata (Słupek nr 8)